Powstanie następca Alcatela Idol 4S?W GeekBench pojawił się smartfon nazwany Alcatel Idol 5S, co dość jednoznacznie sugeruje, że będzie to następca Idola 4S. Jeśli to prawda, to stanie się rzecz rzadko spotykana – poprzednik będzie miał mocniejszy procesor (SD652) od swojego następcy (helio P20).

Alcatel Idol 4S udowodnił mi, że francuska firma, będąca w rękach chińskiego TCL, potrafi zaoferować produkt premium z wyższej półki średniej, który można zapamiętać na dłużej. Nie jest to rzecz jasna smartfon bez wad, jednak ma kilka niezaprzeczalnych zalet, takich jak świetne głośniki stereo czy mocny procesor Qualcomm Snapdragon 652. Mam duże oczekiwania co do następcy tego modelu, który prawdopodobnie trafił właśnie do GeekBench. Jeśli to rzeczywiście on, to Alcatel szykuje niespodziankę, którą trudno uznać za pozytywną.

Według benchmarku, Alcatel Idol 5S ma zostać wyposażony w… MediaTeka helio P20, czyli SoC złożony z ośmiu rdzeni Cortex-A53 @2,3 GHz oraz układu graficznego Mali-T880MP2. Pod względem wydajności jest to degradacja w stosunku do poprzednika, gdyż Snapdragon 652 jest znacznie mocniejszy pod każdym możliwym względem. Jedyną przewagą procesora MediaTeka jest mniejsze zapotrzebowanie na energię, wynikające z zastosowania energooszczędnych rdzeni i wykonania całego układu w 16nm procesie technologicznym. Szczerze mówiąc nie sądzę, by kogoś to przekonało.

Co prawda uważam, że procesor to nie wszystko, jednak trudno mi sobie wyobrazić, w jaki sposób Alcatel musiałby poprawić Idola 5S w stosunku do poprzednika, by potencjalni klienci wybaczyli o wiele słabszy SoC. Na pewno nie będzie to większa ilość pamięci operacyjnej RAM, gdyż tej mają być 3 GB – tyle oferuje też Idol 4S.

Widzę tylko dwa rozsądne rozwiązania całej sprawy. Albo ktoś kombinował w oprogramowaniu testowanego smartfona i w rzeczywistości nie jest to Idol 5S, albo producent szykuje przetasowanie w swoim portfolio i zdegradowanie smartfonów z serii Idol. Jak będzie dowiemy się zapewne na MWC 2017, bo właśnie na zeszłorocznej edycji tych targów poznaliśmy Idola 4 i Idola 4S.
Żródło info i foto: GSMMANIAK.pl

5 ostatnich postów użytkownika admina

Pozostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.